W samym sercu Szczawnicy, tuż obok stacji kolejowej, w niewielkiej odległości od przystani kończącej słynny spływ Dunajcem, czeka na turystów nowoczesna kolej krzesełkowa na szczyt Palenicy.

Po zaledwie 3 minutach jazdy w komfortowych warunkach, ze szczytu Palenicy (722 m.n.p.m.) rozpościerają się przed nami najpiękniejsze widoki na okoliczne pasma górskie. Możemy podziwiać w pełnej krasie Trzy Korony oraz Sokolicę, a przy dobrej widoczności również słowackie Tatry z Łomnicą. Kolejka ze Szczawnicy na Palenicę jest otwarta cały rok, gdyż każdy sezon przyciąga tutaj turystów w poszukiwaniu innych atrakcji.

Szczawnica zimą oblegana jest przez amatorów białego szaleństwa, którzy na Palenicy znajdą pięć tras narciarskich o różnych stopniach trudności, sztucznie naśnieżanych, oświetlonych, wyposażonych również w halfpipe dla snowboardzistów. Wiosna i jesień to okazja do uchwycenia przemian w bujnej przyrodzie Pienin. Palenica jest doskonałym punktem początkowym dla wycieczek pieszych lub rowerowych po licznych szlakach pienińskich, prowadzących między innymi na Wysoką lub Trzy Korony. Latem Palenica to wspaniałe miejsce na rodzinne pikniki i spotkania na świeżym powietrzu. Można je urządzić na szczytowych polanach Palenicy, skąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama. Bardziej wymagający turyści znajdą tu również zaplecze gastronomiczne oraz taras widokowy, pozwalający cieszyć się pięknem Pienin w pełnym komforcie.