trasy rowerowe duze

Trasa nr 1
Oznakowanie: znaki czarne
Przebieg trasy: Szczawnica Wyżna-Sewerynówka - dol. Jastrzębiego potoku - Przehyba - dol. Sopotnickiego potoku - Sewerynówka - Szczawnica
Znakowanie i ruch w obydwu kierunkach, długość ok. 30km, czas ok. 4h, różnica wysokości 750m, asfalt, droga bita, ścieżka leśna. Z Hali Przehyba możliwość zjazdu do Gabonia, do Rytra przez Halę Konieczną, do Piwnicznej przez Rogacze szlakami turystyki pieszej.

Trasa nr 2
Oznakowanie: znaki niebieskie
Przebieg trasy: Szczawnica PKS - Bereśnik - Szczawnica
Znakowanie i ruch w jednym kierunku, długość ok. 8km, czas ok. 1h 30min., różnica wysokości 450m, drogi bite.

Trasa nr 3
Oznakowanie: znaki czerwone (wspólne z turystyka pieszą)
Przebieg trasy: od parkingu nad Dunajcem w górę biegu Dunajca Starą Drogą Pienińską - przejście graniczne - Czerwony Klasztor
Długość ok. 25km (w obydwie strony), czas ok. 2h 30 min., różnica wysokości 50m, droga bita.

Trasa nr 4
Oznakowanie: znaki czerwone
Przebieg trasy: Jaworki parking Homole - schronisko pod Durbaszką - Rabsztyn - pod Jarmutą - Szczawnica Wyżna
Znakowanie i ruch w jednym kierunku, długość ok. 10km, czas ok. 1h 40 min., różnica wysokości 30m.

Trasa nr 5
Oznakowanie: znaki zielone
Przebieg trasy: Jaworki parking Homole - rezerwat Biała Woda - Przełom Rozdziele - Obidza.
Znakowanie i ruch w obydwu kierunkach, długość ok. 25km (w obydwie strony), czas ok. 3h, różnica wysokości 450m, drogi bite ścieżki leśne.
Z przełęczy Obidza możliwość dojazdu do Piwnicznej szlakami rowerowymi: nr 2 - koloru zielonego przez Wil. Rogacze ok. 15km oraz nr 3 - koloru niebieskiego przez Eliaszówkę ok. 18km, również szlakiem turystyki pieszej koloru czerwonego.

Wyjazd w Pieniny na rower może być źródłem wielu uciech i atrakcji. Istniejące tutaj trasy rowerowe są na tyle liczne i zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na swój stopień zaawansowania. Bardzo ważnym etapem przygotowań, od którego zależy nasze zadowolenie z aktywnego urlopu, jest wcześniejsze zapoznanie się z przebiegiem wybranej trasy, jej stopniem trudności oraz czasem, jaki będzie potrzebny do jej pokonania. Na wielu stronach internetowych poświęconych turystyce w Pieninach znajdziemy specjalne sekcje, gdzie wszystkie trasy rowerowe są nie tylko dokładnie opisane, lecz także zamieszczono ich zdjęcia, wykonane przez amatorów jazdy na rowerze z różnych punktów orientacyjnych i o różnych porach roku. Natomiast dzięki komentarzom i wpisom bardziej doświadczonych osób uda nam się dowiedzieć, kiedy najlepiej wybrać się na daną wyprawę, które trasy rowerowe mogą nas czymś zaskoczyć, a na jakie wycieczki dobrze jest wybrać wtedy, gdy chcemy jeździć na rowerze w Pieninach razem z małymi dziećmi lub osobami starszymi.

Jedną z głównych atrakcji Pienin jest trasa pieszo-rowerowa, znana powszechnie pod nazwą Droga Pienińska. Jest ona szczególnie polecana dla początkujących cyklistów oraz rodzin wybierających się na rower z małymi dziećmi, bo ścieżka rowerowa Czerwony Klasztor - Szczawnica jest trasą stosunkowo łatwą, bezpieczną, a przy tym oferującą szereg atrakcji turystycznych i krajoznawczych. Na jej przebycie w dwie strony można przeznaczyć zarówno dwie godziny, jak i cały dzień, bo nie brakuje na niej miejsc na postoje, odpoczynek oraz ciekawe obserwacje.

Ścieżka rowerowa Czerwony Klasztor - Szczawnica biegnie zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej, jednak wszędzie jest jednakowo komfortowa, pełna atrakcyjnych tablic informacyjnych oraz udogodnień dla rowerzystów. Po dojechaniu na Słowację niejednego turystę skusi prawdopodobnie możliwość posilenia się w lokalnych restauracjach oraz zapoznania się z miejscowym folklorem. Ścieżka rowerowa Czerwony Klasztor - Szczawnica jest więc nie tylko piękną wycieczką rowerową, ale również wartościową wyprawą edukacyjną.

Wszystkie przebiegające przez gminę Szczawnica trasy i ścieżki rowerowe oznakowane zostały w taki sposób, aby cykliści mogli przebywać je wygodnie i bezpiecznie. Wyróżniają się one przede wszystkim kolorami, które łatwo rozpoznać z daleka, przez co nie ma możliwości pomylenia się czy zabłądzenia. Kolorem czarnym znakowana jest trasa w kierunku Hali Przehyba, kolor niebieski to trasa Szczawnica - Bereśnik - Szczawnica, znaki czerwone ma trasa Jaworki - Szczawnica Wyżna, a znaki zielone trasa Jaworki - Obidza.

W gminie Szczawnica trasy i ścieżki rowerowe mogą być czasami także nieznakowane lub pokrywające się z traktami przygotowanymi dla turystyki pieszej - tak jest między innymi w przypadku słynnej Drogi Pienińskiej, prowadzącej wzdłuż przełomu Dunajca do Czarnego Klasztoru. Nie ma jednak możliwości, aby jakikolwiek turysta miał tu problemy z poruszaniem się czy orientacją w terenie, a jeśli ktoś odpowiednio wcześnie przejrzy mapkę "Szczawnica trasy i ścieżki rowerowe", to z pewnością nie spotka go żadna niespodzianka podczas wyprawy.

Na terenie gminy Szczawnica ścieżka rowerowa spod Palenicy do słowackiej Leśnicy jest doskonałym przykładem współpracy dwóch sąsiadujących ze sobą państw. Powstanie tej trasy to również efekt wykorzystania środków finansowych przyznanych przez Unię Europejską, które mają pomagać gminom w tworzeniu dodatkowych atrakcji dla turystów. Porozumienia pomiędzy Polską a Słowacją wymagało nie tylko otworzenie zupełnie nowego przejścia granicznego, ale również stworzenie wielojęzycznych tablic informacyjnych, które w ciekawy sposób opisują faunę i florę Pienińskiego Parku Narodowego.

Również nakładem pracy gminy Szczawnica ścieżka rowerowa do Leśnicy została wyposażona w specjalne miejsca postojowe i parkingi dla rowerów, przy których można odpocząć lub urządzić sobie piknik. Trasa ma długość 6 km i biegnie spod stacji kolejki linowej "Palenica", wzdłuż potoku Grajcarek, a dalej Drogą Pienińską na terytorium Słowacji. Dokładny plan można ściągnąć wpisując do wyszukiwarki hasło "Szczawnica ścieżka rowerowa do Leśnicy", co pomoże lepiej przygotować się do wyprawy.

Polityka Prywatności

Kontakt

Wypożyczalnia Rowerów SANDRA
ul. FLISACKA 38 [ Parking Pieniny ]
34-460 Szczawnica, Małopolska
Tel:+ 48 505 104 107, + 48 510 897 069

© 2015 SANDRA. All Rights Reserved. Designed By szczawnica24.net